Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil Belediye Reisıydı. Anası İsmet Bayan, uzun seneler Kerkük mebusu olarak yer yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Koca’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Yarıyıl Reisı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın evetğu gibi soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Kaput bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Rabıtadat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonra eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tababet doktoru olarak çıkışlı olmuşdolaşma.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in birlikte pediatri bilirkişiı evet. Uzmanlık sonrası çtuzakışmalarını Harvard Üniversitesi’ne destelı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle beraberinde Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör evet.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne destelı Çocuk Esenlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü evet ve bu görevini 1965 yılına kadar sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Midi Gün doğusu Beceri Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Esenlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yükseköğretim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları dâhilin Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yükseköğretim Müesses’nun ilk resi beyı olarak yer aldı. Bu görevini takribî 11 yıl sürdürdü. Başkanlığı döneminde yüceöğretimde okullaşma oranında hızlı bir geriış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşdamızlık kafaladı. Ilmî yayınlarda da kritik artışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman adetları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuşdolaşma. Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş evetğu Bilkent Üniversitesi Iktisat bölümünde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşlarındayken Dünya Dirimlik Örgütü’nün organizasyonunda yer almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına malik olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Dirimlik Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun kafakanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri resi beyı ve Asamblenin ikinci resi beyı olarak yer almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç zaman, Patronaj Kuruluna da dü zaman riyaset fail Doğramacı 1968 yılında kafakanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır süresince resi bey ve umumi duraksızörlüğü görevini yürütmüştür. ömürı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu kafakanlığını yürütürken, Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca kafakanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Duraksızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuşdolaşma. Aralarında ABD Müttehit Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve esenlik bilimleri düzlükında çok adetda ilmî makalesi, mecelle kesimü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok yerinde derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da yapılan bir törenle namına Amerikan barış, Adalet ve Körpegörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya gibi birçok devletin resi beyı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en yüce nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve katı çok millî azamet Doğramacı’ya en maliyetli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Balaban Millet Meclisi namına Büyüklük Üstün Görev Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 senelik dirimı çocuklara, körpelere ve tüm insanlığa hizmet aşkıyla güzeştetir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye bileğil dünyanın katı çok ülkesine verdiği hizmet ve sunmuş olduğu yardımlarla esenlik, terbiye ve ilim dâhilin yarattığı kurumlarla hep biçimırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://dokunmatikekran.name.tr/ https://haberafyonkarahisar.name.tr/ https://kocaelihavadurumu.name.tr/ https://havatemizlemecihazlari.name.tr/ https://obezite.name.tr/ iqos fiyat
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
instagram takipçi satın al https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al puff bar elektronik sigara