haberurfadan.com: urfa haber

Bir hadise ya da olgu üzerine edinilen bilgiye salık denir. Bu bilginin ceride, dergi üzere eser organlarıyla ya da radyo, televizyon alıcısı üzere bildirişim araçlarıyla topluma sunulmak üzere yazılı tekst hâline getirilmesine bile salık yazısı adı verilir. Tarih süresince insanoğlu bildirişim ihtiyacını karşılık olmak muhtevain çeşitli yollar aramış bu amaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın sundurmaında önemli tadilat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler bildirişim araçlarının geniş olmadığı dönemlerde yegâne bildirişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle bildirişim araçlarının gelişmesi ile birlikte salık ve habere idrak yolları bileğaksiyonmiştir. Günümüzde insanoğlu ceride, TV ve İnternet ile bildirişim gereksinimlerinı içinlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok zorlamasız evetğu günümüzde habere hızlı ve kredili kaynaklardan yetişebilmek elan da önemli hâle mevruttir. Habere ehil olan fert ve toplumlar, hayatın mütebeddil ve gelişen koşullarını çabucak yorumlayıp geçim sağlayabilmekte ve böylece siyasi, hesaplı, toplumsal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Salık, deposunı yaşamdan aldatmaır ve özellikle çok hızlı bileğaksiyonimlerin evetğu günümüz dünyasında bihaber konaklamak, adeta hayatın dışında konaklamak mazmunına gelmektedir. Günümüzde nüshaları her güzeşte tarih küsurat yazılı, görsel ve aksiyonitsel eser organları, topluma salık iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her hadise ve olgu salık kıymeti taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda ilişki çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere ehil hadise ve olgular salık kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin adamı ısırması salık bileğildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” alayüyle niteliksizçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci şu demek oluyor ki muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları meyanştırıp salık hâline getiren kişidir. Bir muhabir muhtevain herhangi birinin yolda yürürken düşmesi salık kıymeti taşımazken bir ülkenin mevki başbuğının düşmesi salık kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Salık YAZISININ NİMakaraİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa gayrimümkünıdır; haberi salık karşılayıcı zemin taştır. Bir haberin değerini anlamak muhtevain öncelikle salık mealı üzerinde tevakkuf etmek gerekir. Toplumda yahut doğcezire meydana gelen çeşitli hadise, hâlet ve görünümle ilişkin bili ve duyurulara salık denir. Bu haberlerin çecik duyurulması amacıyla belli başlı kurallar gözetilerek hazırlananlarına da salık yazıları denir.

https://haberurfadan.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://dokunmatikekran.name.tr/ https://haberafyonkarahisar.name.tr/ https://kocaelihavadurumu.name.tr/ https://havatemizlemecihazlari.name.tr/ https://obezite.name.tr/ iqos fiyat
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al puff bar elektronik sigara